logo ah kancelaria prawna
jabłonka

„Co za płot spadnie, do sąsiada należy”, czyli co z owocami, które spadły na grunt sąsiedni

22/06/2022 – Wpisy blogowe

Przed nami lato – pora intensywnego owocowania, a następnie obfitych zbiorów. Jednak jak wiadomo, natura żyje swoim życiem i niekiedy coś, co jest zasadzone na naszym terenie, naturalnie „przechodzi” na obszar do nas nienależący. Co zatem możemy zrobić, gdy gałęzie z drzewa sąsiada zwisają po stronie naszej posesji, a na nich znajdują się apetyczne owoce? Czy możemy po nie po prostu sięgnąć, skoro gałęzie „wkroczyły” na naszą działkę? A co w sytuacji, gdy owoce już opadły na nasz grunt – czy wtedy to już nasza własność, czy może się o nie upomnieć nasz sąsiad?

Gałęzie z drzew i krzewów sąsiada nad Twoją posesją a prawo

Z pomocą w odpowiedzi na te i inne pytania związane z tak apetycznym tematem przychodzą przepisy kodeksu cywilnego, a zwłaszcza trzy artykuły. Zgodnie z pierwszym z nich – art. 150 k.c. – właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie gałęzie oraz owoce zwisające z drzewa posadzonego na sąsiedniej ziemi. Jednakże najpierw, zgodnie z dalszą częścią tego przepisu, należy sąsiadowi-właścicielowi drzew czy krzewów – wyznaczyć odpowiedni termin do ich usunięcia.

Aby można było potwierdzić, że sąsiad został poinformowany, najlepiej wysłać pismo z potwierdzeniem nadania. Po upływie terminu, gdy sąsiad nie usunie gałęzi czy owoców, możemy przystępować do dzieła i korzystać ze zbiorów.
Jednakże gdy sąsiad stwierdzi, że jednak chce zebrać owoce należące do niego, może zgodnie z treścią art. 149 k.c. wejść na naszą działkę w celu usunięcia i zabrania zwisających z jego drzew gałęzi lub owoców, a w przypadku gdy wyrządzi nam przy tym szkodę, możemy żądać od sąsiada jej naprawienia.

Natomiast gdy owoce z sąsiadującego drzewa lub krzewu opadną na nasz teren, zgodnie z treścią art. 148 k.c. należą one do nas. W świetle prawa bowiem stanowią pożytek naszego gruntu. Wówczas owoce można zbierać i spożytkować wedle uznania – bez konieczności wyznaczania jakiegokolwiek terminu do ich zabrania.

Smacznego! 😊 🍒🍎🍐🫐

Copyright 2022AH Kancelaria Prawna | Wszelkie prawa zastrzeżone